Covid 19

COVID 19 Základní pokyny pro domácí léčbu 

Léčba je symptomatická, při horečce nad 37,8 C Paralen či Panadol 500 max 3x1,5-2 tbl denně dle váhy nebo Brufen 400 (Ibalgin ) max 2-3x1. Na suchý kašel Stoptussin nebo Levopront, na kašel s hleny Erdomed sáčky 2-3x1. Na regeneraci čichového nervu vitamíny skupiny B- Milgamma N 2-3x1 po dobu trvání potíží s čichem a chutí.Na rýmu nosní kapky, Vincentka spray či výplachy konvičkou. Po dobu  nemoci užívejte preparáty s vitaminy C+ D v doporučených maximální denních dávkách.  Dostatek tekutin a minerálů - je třeba mít stále světlou moč, ta je známkou dobré hydratace. Samozřejmostí je klidový režim.

Vhodné jsou kompresní pounčochy , cvičení dolních končetin a jejich podkládání jako prevence trombózy.

V určitých případech pacientům indikuji kyselinu acetylosalicylovou ( Godasal, Anopyrin) v dávce 100 mg denně či injekce nízkomolekulárního heparinu (LMWH- Clexan)  jako prevenci tromboembolických komplikací. 

Pro vybrané skupiny pacientů s imunodeficitem zajišťujeme aplikaci monoklonálních protilátek v nemocnici (nefungují na Omicron). Nově je k dispozici perorální antivirová léčba v kapslích( na Omicron patrně funguje) 

 Viz odkaz: 

www.fnbrno.cz/lecba-covidu-19-monoklonalnimi-protilatkami-regn-cov2-informace-pro-lekare/t7130

www.fnbrno.cz/lekarna-fn-brno-bude-vydavat-molnupiravir-antivirotika-proti-sireni-nakazy-covid-19/t7352

Doporučuji mít doma vlastní pulsní oximetr pro měření saturace krve kyslíkem. Hodnoty nad 95 % jsou v pořádku, 93-94% hraniční, pod 92 % již hrozí hypoxemie a je nutno kontaktovat RZP,  pokud se hypoxemie blíží 80% jde o hodnoty kritické a RZP je nutno volat neprodleně!

Pokud máte pozitivní test na COVID:

Po oznámení pozitivního výsledku testu zůstaňte doma. Telefonicky ( u nás smskou v pracovní době) kontaktujte svého ošetřujícího praktického lékaře a domluvte se s ním na způsobu a frekvenci monitorace svého zdravotního stavu nejméně po dobu 10 dnů od prvního pozitivního PCR testu, z toho minimálně 3 poslední dny bez klinických příznaků. Informujte o situaci svého zaměstnavatele. Návštěvy v domácnosti nejsou povoleny.

V případě zhoršení zdravotního stavu a výskytu závažných příznaků ( několikadenní vysoké horečky, výrazná dušnost, poruchy vědomí, dezorientace, útlum) zavolejte Vy nebo členové domácnosti na tísňovou linku 155. Volající je povinen při komunikaci s operátorem ZZS uvést , že jde o pacienta s nemocí Covid -19.